Haberler

VAJİNAL SARKMA VE CİNSELLİK!

Günümüzde kadınlarda pelvik tabanda oluşan bu sarkmalar yalnızca rahatsızlık vermez- aynı zamanda cinsel fonksiyonları da olumsuz etkiler. Yaşı ileri olan ya da farklı nedenlerle bazı hastalar için cinselliğin korunması ya da düzeltilmesi önemli olmayabilir. Bu hastalarda sarkmayı düzeltmek için hasta yaşı da çok ilerlemiş ise kısmi vajinal kapama işlemi yapılabilir. Bu hastalarda vajen tamamen kapatılmaz ancak sarkmayı engelleyen bir işlemle çeşitli dokular vajende dikilerek sarkma engellenir- ancak bu işlem sonrası cinsel ilişki mümkün olmaz. Belirtildiği gibi bu işlem genellikle cinsel aktivitesi olmayan ve çok çok yaşlı hastalar tarafından nadiren tercih edilir.

Aslında vajinal (normal) doğum yapmış tüm kadınlarda az da olsa sarkma olabilir. Bazen kozmetik amaçlı da olsa kadınların vajen daraltma işlemi uygulattırdıklarını görmekteyiz. Aslında derece 1 sarkma olgularında cinsel sorunlar yoksa vajen daraltma ya da sarkma tedavisi önermemekteyiz. Cinsel sorunları olanlarda ise sarkma tedavisi ya da daraltma işlemi bu kadınlarda cinsellik sorununu düzeltebilir ve ayrıca özgüven kazanımına yol açar.

Sarkmanın ileri derecede ( 3 ya da 4. Derece) olduğu, vajeni kapatan ya da tamamen dışarıda olan tüm kadınlarda cinsellik sorunu yaşanır. Bu kadınlarda sarkma mutlaka tedavi edilmelidir. Bu boyuttaki sarkmalar kadınlarda yalnızca cinsellik kaybına değil aynı zamanda utanma, sosyal ilişkilerden kaçınmaya da yol açar.